Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Czym się różni tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?

​Badania diagnostyki obrazowej sprawiły, że cała medycyna przeżyła istną rewolucję. Od momentu ich pojawienia się, diagnozowanie wielu chorób stało się prostsze. Często diagnozowane są schorzenia, które jeszcze nie manifestują żadnych objawów w naszym życiu codziennym. Jedynie obrazowanie naszego ciała jest w stanie wskazać nam w niektórych przypadkach, że takowe schorzenia występują i będą przybierały na sile. Bez wątpienia zatem dzięki diagnostyce obrazowej szybciej możemy dowiedzieć się o toczącej się w naszym organizmie chorobie i przeciwdziałać jej dalszym konsekwencjom.

Jak działa tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa (TK, CT) jest badaniem, które do obrazowania badanego narządu wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, a zatem nie jest to badanie obojętne dla ciała człowieka. Dlatego też trzeba mieć na uwadze, że nie powinno być ono wykonywane nazbyt często. Obecne urządzenia pozwalają na zminimalizowanie dawki promieniowania, ale nadal nie jest to badanie obojętne. Urządzenie wykonujące badania to tomograf, a wynik badania nazywany jest tomogramem. Pacjent musi pozostać nieruchomy w trakcie badania. Oczywiście jest ono całkowicie bezbolesne, a jedyny dyskomfort może wynikać właśnie z powodu leżenia w bezruchu przez zazwyczaj kilka do kilkunastu minut. Pacjent ułożony jest na specjalnym stole, który zostaje umieszczony w aparaturze medycznej. Obrazowanie za pomocą TK nie powinno być wykonywane w przypadku kobiet w ciąży.
Najpopularniejsze badania wykonywane za pomocą TK to obrazowanie głowy, jamy brzusznej, klatki piersiowej. Badanie to sprawdza się znakomicie w przypadku urazów głowy dzięki świetnemu obrazowaniu centralnego układu nerwowego. Za pomocą TK można również wykryć wiele wad wrodzonych OUN oraz dziesiątki innych chorób

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to zupełnie inne działanie. Badanie rezonansem magnetycznym opiera się na polu magnetycznym, które dla naszego ciała jest obojętne. Rezonans magnetyczny generuje olbrzymie ilości pola magnetycznego i fal radiowych. Jest to bardziej zaawansowana technologia obrazowania atomów naszego ciała. Pacjent umieszczony jest, technicznie rzecz biorąc, w klatce Faradaya. Pacjent leży nieruchomo w czasie badania, które może być nieprzyjemne właśnie ze względu na nieruchomość (badania trwają czasami nawet do 50 minut) oraz z powodu nadmiernego hałasu (pacjent otrzymuje zwykle słuchawki wygłuszające dźwięki urządzenia). Badanie jest całkowicie bezpiecznie, ale bezwzględne jest usunięcie wszystkich, najmniejszych nawet metalowych elementów z ciała. Drobinki metalu mogą znajdować się nawet w kosmetykach i makijażu.

Rezonans czy tomografia - które badanie wybrać?

Zasadniczą różnicą pomiędzy oboma badaniami jest kwestia niekorzystnego dla zdrowia promieniowania. W przypadku rezonansu magnetycznego promieniowanie to nie występuje, a w przypadku TK mamy z nim do czynienia. Rezonans magnetyczny jest zatem bezpieczniejszym badaniem dla pacjenta, choć również przyznać trzeba, że współcześnie tomografia komputerowa emituje jeszcze mniejsze dawki promieniowania. O wyborze odpowiedniego dla nas badania zawsze powinien decydować lekarz specjalista. O ile bowiem badanie rezonansem MRI jest często dokładniejsze, o tyle jest to badanie nieco mniej dostępne i w wielu sytuacjach, gdy liczy się czas, stawia się na badanie tomografem komputerowym. Czas badania przy pomocy TK jest również mniejszy niż w przypadku MRI, co w przypadku niektórych pacjentów może również mieć znaczenie.