Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Operacja haluksów – czym są i jak je leczyć?

​Haluksy są jednymi z wielu schorzeń cywilizacyjnych. To choroba zwyrodnieniowa, dotykająca przede wszystkim stopy i jej okolicy. Haluksy przede wszystkim powodują zmianę w biomechanice stopy, a co za tym idzie, mogą powodować wiele innych problemów zdrowotnych. Już sam ten fakt powinien nas skłonić do diagnostyki i oczywiście podjęcia właściwego leczenia w tym zakresie. Dziś jeszcze często haluksy kojarzone są przede wszystkim z gorszą estetyką stopy i o ile rzeczywiście tak jest, to znacznie poważniejsze jest zagrożenie zdrowotne i wpływ na całe nasze ciało. Poprzez ciągły ucisk powodujący odginanie się palucha dochodzi do przemieszczenia kości, która znajduje się u jego podstawy. Tym sposobem tworzy się zwyrodnienie, które najpierw manifestuje się zgrubieniem. Wstępuje ono w formie uwypuklenia na zewnątrz. Narośl rozwija się długo i niestety boleśnie. To właśnie przez ból zwykle trafiamy do lekarza. Poradnia ortopedyczna jest odpowiednim miejscem do rozpoczęcia walki z haluksem.
 

U kogo występują haluksy?

Haluksy są częstsze u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Wynika to przede wszystkim z odmiennej (słabszej) budowy więzadłowo-mięśniowej u kobiet. Drugą przyczyną jest oczywiście niewłaściwie dobrane obuwie, które również może znacząco wpływać na powstawanie i pogłębianie się tego zwyrodnienia. Takie obuwie również znacznie częściej noszą kobiety. Nie oznacza to jednak, że panowie całkowicie wolni są od tego typu schorzeń ortopedycznych. Haluksy u mężczyzn również się zdarzają, choć o wiele rzadziej, aniżeli u płci pięknej.

Na czym polega operacja haluksa?

Operacja haluksa jest rozwiązaniem ostatecznym, na które zwykle decydujemy się już w sytuacji, gdy haluks jest na tyle duży, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Największymi problemami mogą oczywiście być w tym przypadku kłopoty z dobraniem obuwia oraz spora bolesność narośli. Operacje wykonywane są różnorodnymi technikami. Zwykle chirurg ortopeda będzie zmuszony naciąć głowę kości śródstopia, a czasami przy okazji wykonywania takiej operacji konieczne będzie również skorygowanie kości pozostałych palców. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego przypadku, z którym mamy do czynienia.
Operacja na haluks wykonywana jest rzecz jasna w znieczuleniu miejscowym. Czas jej trwania w zależności od stopnia skomplikowania jest zróżnicowany, ale zwykle oscyluje w okolicach dwóch godzin. Trzeba mieć na uwadze, że o ile sama operacja nie jest bolesna, po jej wykonaniu spodziewać należy się utrzymującej nawet kilka miesięcy opuchlizny w miejscu jej wykonania. Wynika to z faktu, że jest to jednak bardzo duża ingerencja chirurgiczna w nasz organizm. O ile kilka dni w szpitalu nie jest problemem, o tyle sama rehabilitacja i dochodzenie do siebie po wykonaniu zabiegu może być już bardziej długotrwałe i wiązać się będzie z pewnością z częściowym ograniczeniem aktywności.

Nieleczony problem haluksa może się pogłębiać i powodować dalsze komplikacje zdrowotne. Cierpieć będzie przede wszystkim cały nasz narząd ruchu, ponieważ organizm dążąc do kompensacji będzie na przykład osłabiał mięśnie odpowiedzialne za ruch i upośledzał działanie innych części naszego ciała. Dlatego rozprawienie się z haluksem, gdy tylko się pojawi jest bardzo ważne. W innym wypadku możemy uruchomić cały niekorzystny efekt domina w naszym organizmie i nabawić się znacznie poważniejszych obciążeń czy deformacji.