Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Kontuzje ortopedyczne żeglarzy

Pasjonatów żeglarstwa w Polsce przybywa. Z badań przeprowadzonych przez Polski Związek Żeglarski wynika, że ponad pięć milionów Polaków choć raz w życiu uczestniczyło w rejsie. Większość z nas pływa rekreacyjnie, traktując to jako okazję do relaksu i kontaktu z przyrodą. Największą popularnością cieszą się porty na Mazurach: Giżycko, Mrągowo, Mikołajki, Ostróda i Ryn. Wypoczynek na wodzie ma mnóstwo zalet: to przede wszystkim niezapomniana przygoda i możliwość spędzenia urlopu z dala od cywilizacji. Pływanie jest też okazją do zakosztowania pełnej wolności i poznania świata z zupełnie innej perspektywy. Żeglarstwo uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych dyscyplin sportu. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje tu ryzyko kontuzji. Wręcz przeciwnie: w czasie rejsu możemy nabawić się różnego rodzaju urazów, szczególnie jeśli wybieramy żeglarstwo wyczynowe i regaty pełnomorskie. Jakie dolegliwości ortopedyczne najczęściej pojawiają się u entuzjastów pływania?

Kontuzje ortopedyczne w żeglarstwie – skąd się biorą?

Dolegliwości ortopedyczne u żeglarzy wynikają głównie z przeciążenia organizmu. Gdy wybieramy się w rejs, zwłaszcza na dłuższą trasę, mniejszą wagę przywiązujemy do wygody, skupiając się przede wszystkim na żaglach. Z tego powodu nasze ciało może przez wiele godzin znajdować się w niewygodnej i nienaturalnej pozycji. Garbimy się, naprężamy mięśnie, a z każdej strony chłoszcze nas zimny wiatr – to wszystko daje prosty przepis na bolesne skurcze. Przemęczone mięśnie muszą sobie ponadto radzić z niespodziewanymi sytuacjami, np. nagłymi zrywami i szarpnięciami żagla. W takich chwilach nietrudno o kontuzje – przede wszystkim naciągnięcia mięśni, bóle pleców naderwanie powięzi czy ogólne wyczerpanie organizmu.

Kontuzja żeglarska - naciągnięcie mięśni

Zmęczone mięśnie dają o sobie znać przede wszystkim bólem i drżeniem. Pierwszą rzeczą, jaką możemy wówczas dla siebie zrobić, to rozmasować napiętą tkankę. Najprostszym sposobem uwolnienia się od zbędnych naprężeń jest rolowanie na tak zwanym wałku. Taki masaż obniży napięcie mięśni, a przy okazji uelastyczni je i ujędrni.

Żeglarstwo olimpijskie: kontuzje ostre i przeciążeniowe

Urazy ortopedyczne u sportowców możemy podzielić na ostre i przeciążeniowe. Pierwsze powstają z powodu trudnych warunków w trakcie rejsu (np. w wyniku uderzenia w głowę lub wywrotki). Natomiast kontuzje przeciążeniowe są zwykle spowodowane niedostatecznym wytrenowaniem organizmu przed regatami. Najpowszechniejszymi urazami żeglarzy olimpijskich są uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków, kolan, kostek i stóp. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, sportowcy współpracują z profesjonalnymi fizjoterapeutami. Przygotowaniem do sezonu i leczeniem urazów żeglarzy zajmują się także ortopedzi specjalizujący się w medycynie sportowej.

Kontuzje na żaglach - naderwanie powięzi

Powięź jest błoną zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej zbitej. Pełni funkcję osłony poszczególnych grup mięśni oraz ochrania narządy ciała. Na skutek przeciążeń może dojść do rozmaitych urazów tkanki, w tym jej naderwania. Gdy dojdzie do zerwania powięzi, jednostka mięśniowo-ścięgnista ulega uszkodzeniu. Może do tego dojść zarówno na skutek nadmiernego skurczu, jak i również z powodu kumulujących się mikrourazów. Typowymi objawami są silny ból w miejscu uszkodzenia, obrzęk i krwiak. Leczeniem tego rodzaju kontuzji zajmują się ortopedzi. Zastosowanie mają tu metody farmakologiczne i operacyjne, a rokowania są dobre.