Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze kilkanaście lat temu na stałe eliminowały z aktywności sportowej, dziś są możliwe do wyleczenia z użyciem najnowszych metod zarówno chirurgicznych, jak i mniej inwazyjnych, które rzecz jasna są najbardziej pożądane przez osoby uprawiające sport. Co również ważne leczenie takie często jest już dostępne również dla aktywnych sportowców amatorów, choć jeszcze pewien czas temu skomplikowane leczenie kontuzji było możliwe jedynie w przypadku profesjonalistów, którzy dysponowali odpowiednio dużym zapleczem finansowym i organizacyjnym.

Kontuzje sportowe: chirurgia ortopedyczna u sportowców

Konsultacja ortopedyczna jest często pierwszą decyzją sportowca. Lekarz ortopeda o profilu sportowym doskonale wie, w jaki sposób zaopiekować się osobą, która na co dzień uprawia aktywność sportową. Poradnia ortopedyczna zupełnie słusznie jest pierwszym krokiem osoby z kontuzją sportową. To właśnie tu uzyskamy podstawową pomoc przede wszystkim diagnostyczną. Chirurg ortopeda zleci wszystkie badania, które są konieczne do wykonania w celu diagnostyki naszego problemu ze zdrowiem. Sportowe kontuzje to bardzo często naderwania, zerwania mięśni czy też uszkodzenia chrząstek i stawów, bardzo często o nagłym przebiegu, choćby wskutek rywalizacji sportowej. Z tej przyczyny zwykle spodziewać możemy się wykonania kompletu badań diagnostycznych. Badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z podstawowych, które pozwolą na postawienie bardzo trafnych diagnoz. Rezonans kolana, ręki, potencjalnie uszkodzonych mięśni i stawów dostarczy zwykle wystarczająco dużo wiedzy medycznej do podjęcia dalszych kroków. Być może potrzebna będzie operacja. Sportowa ortopedia dziś jest na wysokim poziomie i raczej możemy spodziewać się krótkiego pobytu w placówce medycznej i bezbolesnego przebiegu większości zabiegów.

Fizjoterapia w leczeniu kontuzji sportowych

Kluczowa w szybkim dochodzeniu do siebie będzie oczywiście fizjoterapia. Po udanych zabiegach, o ile były konieczne, przychodzi czas na to, by oddać się w ręce fizjoterapeutów. Lekarze rehabilitanci oraz fizjoterapeuci pomogą nam w przywróceniu odpowiedniej ruchomości stawów, uszkodzonych czy zerwanych mięśni, a także pomogą naszemu ciału na nowo nauczyć się funkcjonować po danym urazie. Przy kontuzjach, w których często dochodzi w procesie leczenia do unieruchomienia na przykład kończyny, organizm będzie potrzebował nieco czasu na zaadaptowanie się do nowej sytuacji i powtórnie po zdjęciu unieruchomienia do powrotu do wcześniejszego stanu.

Rehabilitacja pourazowa po kontuzji sportowej

Po każdym urazie pewien czas musimy przeznaczyć na rehabilitację. W jej trakcie powoli odzyskamy sprawność i będziemy w stanie stopniowo wracać do wcześniejszej aktywności, nawet jeżeli ta była na poziomie sportowym. Do popularnych metod rehabilitacyjnych należą: laseroterapia, ultradźwięki, światłoterapia, a także fala uderzeniowa. Wszystkie te metody są od siebie różne, ale ich wspólnym celem jest przyspieszenie procesów w naszym organizmie, w celu jeszcze szybszego powrotu do należytej sprawności.

Bardzo istotne w przypadku kontuzji sportowych jest interdyscyplinarne działanie. Dzięki zgraniu ze sobą metod ortopedii, fizjoterapii i zabiegów wspomagających osiągniemy jeszcze szybciej pozytywne skutki leczenia w przypadku sportowego urazu, a nasza sprawność powróci do odpowiedniego poziomu w możliwie najkrótszym czasie.