Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Na jakie kontuzje narażeni są surferzy?

Surfowanie z pewnością nie należy do najpopularniejszych sportów w Polsce. Od wielu lat królują u nas piłka nożna, siatkówka i kolarstwo. Jednak Polacy coraz bardziej interesują się także innymi dyscyplinami. Szczególne miejsce zajmują wśród nich sporty wodne. Amatorów surfingu przybywa, odkąd na własnej skórze przekonaliśmy się, ile pozytywnych emocji i zabawy daje ślizganie się po falach. Nauczenie się podstaw surfowania nie zabiera dużo czasu, a ten przyjemna dyscyplina uznawana jest za jeden z bezpieczniejszych sportów wodnych. Jednak podobnie jak każda inna forma aktywności ruchowej nie jest ona wolna od ryzyka kontuzji. Do gabinetów ortopedycznych zgłaszają się zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w surfowaniu, jak i ci posiadający większe doświadczenie w sporcie.

Dlaczego warto surfować?

Mówi się, że surfowanie to coś więcej niż sport – to styl życia. Istnieje mnóstwo powodów, by rozpocząć przygodę z tą ekscytującą dyscypliną. Surfowanie wzmacnia mięśnie górnych partii ciała, przede wszystkim ramion i klatki piersiowej. Walka o utrzymanie równowagi na załamujących się falach jest doskonałą okazją do ćwiczenia mięśni nóg i pleców. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to najlepsze lekarstwo na stres. Surfing sprzyja psychicznemu odświeżeniu. Przebywanie na wodzie daje możliwość zobaczenia świata z zupełnie innej perspektywy i gwarantuje naprawdę mocne wrażenia. Ślizganie się po falach to wreszcie fantastyczna rozrywka.

Co jest główną przyczyną kontuzji podczas surfowania?

Na urazy ortopedyczne najbardziej narażamy się wtedy, gdy wchodzimy na deskę bez przygotowania mięśni na większe obciążenia. Pamiętajmy, że nawet kilkuminutowy stretching pomoże naszemu organizmowi rozgrzać się przed czekającym go wysiłkiem. Jeśli w ciągu roku nie ćwiczymy, powinniśmy szczególnie zadbać o stopniowe przygotowanie do letniej aktywności nad wodą. W przeciwnym razie narażamy się na bolesne urazy. Wśród najczęstszych kontuzji surferów ortopedzi wymieniają skręcenie stawu kolanowego, urazy stawu łokciowego oraz naciągnięcie więzadeł. Aby uniknąć kontuzji, na początek ćwiczmy pod kierunkiem profesjonalnego trenera i nie spędzajmy od razu całego dnia na wodzie.

Kontuzje surferów: uszkodzenia więzadeł

Podczas uprawiania sportów wodnych najczęściej dochodzi do naciągnięcia lub naderwania więzadeł. Objawia się to bólem i obrzękiem uszkodzonego miejsca. Najpoważniejszą kontuzją jest zerwanie więzadła. W tym przypadku konieczna jest rekonstrukcja operacyjna (najczęściej wykonywana metodą artroskopową). Podstawowym badaniem obrazowym wykonywanym przy diagnostyce urazów więzadeł jest ultrasonografia.

Kontuzje surferów: skręcenie stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Stanowi ruchome połączenie kości udowej i kości piszczelowej. Skręcenie powstaje na skutek nieprawidłowego przeniesienia siły oddziałującej na staw. Może do niego dojść np. na skutek szybkiego ruchu skrętnego. Dochodzi wówczas do przeciążenia kolana i uszkodzenia budujących go struktur. Objawami skręcenia stawu są zazwyczaj ból, zsinienie i obrzęk w miejscu urazu.

Kontuzje surferów: urazy stawu łokciowego

Gdy siły oddziałujące na staw łokciowy są wyjątkowo duże, może dojść do jego zwichnięcia. Polega ono na uszkodzeniu tkanek miękkich i przemieszczeniu powierzchni stawowych względem siebie. Typowymi symptomami są wówczas zauważalne zniekształcenie obrysu stawu, upośledzenie jego ruchomości oraz silny ból i opuchlizna.