Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?

​Dzięki nowoczesnej diagnostyce obrazowej przede wszystkim możemy uzyskać wiedzę medyczną na temat stanu zdrowia pacjenta jeszcze na długo przed tym, gdy choroba jest w stopniu zaawansowanym. Diagnozowanie w ten sposób odbywa się na kilka sposobów. Jednym z nich jest rezonans magnetyczny, który jest badaniem wykonywanym w schorzeniach niemalże wszystkich narządów. Bardzo często wykorzystywany jest do badania stanu głowy pacjenta, nie tylko po urazach, ale również w sytuacji np. przewlekłego bólu głowy lub innych niebezpiecznych objawów. Rezonans magnetyczny jest jedynym takim badaniem, które pozwala na ocenę stanu tkanki mózgowej w naszej głowie, a także nerwów czaszkowych znajdujących się w bliskości mózgu i naczyń krwionośnych.
 

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Zawsze o wskazaniach do wykonania rezonansu magnetycznego głowy powinien decydować lekarz. Zazwyczaj rezonans wykonywany jest w przypadku obserwowania u pacjenta objawów neurologicznych, mogących wskazywać, chociażby na urazy głowy. Badanie to często wykonywane jest również w przypadku chorób nowotworowych, gdyż pozwala na precyzyjne obrazowanie tkanek w głowie i jeszcze lepsze przygotowanie planu leczenia. Rezonans bardzo często wykonywany jest również jako uzupełnienie innych badań diagnostycznych jak tomografia komputerowa (TK).

Co wykrywa rezonans magnetyczny?

Badanie MRI pozwala na wykrycie bardzo wielu schorzeń, przede wszystkim mózgu, które pozostają nie do uchwycenia, chociażby w przypadku stosowania tradycyjnej tomografii komputerowej z użyciem promieni rentgenowskich. Rezonans magnetyczny głowy to doskonałe narzędzie do dokładnej oceny tkanek mózgu. Wynik rezonansu ukaże istotę białą i szarą oraz wszystkie struktury, pozostające w innych badaniach zupełnie niedostępne. Rezonans głowy pozwala również na ocenę krążenia mózgowego, działania i budowy znajdujących się tam nerwów. Badanie to przydatne jest również w przypadku oceny stanu pacjentów po operacjach, zwłaszcza neurochirurgicznych.

Rezonans głowy zdecydowanie w wielu sytuacjach pośrednio ratuje życie. Dzięki ekspresowej diagnostyce chorób wewnątrzczaszkowych można podjąć odpowiednie działania i zapobiec najgorszemu. Badanie to jest nieinwazyjne i przynosi niezwykle wiele wiedzy lekarzom prowadzącym leczenie neurologiczne. Rezonans zawsze wykonywany jest w asyście profesjonalnego personelu medycznego. Często w przypadku takich badań obecni są również lekarze, którzy na bieżąco obserwują wyniki badania.

Badanie rezonansem głowy jest zupełnie bezpieczne i nie powoduje żadnych komplikacji u pacjentów. Oczywiście jak w przypadku wszystkich innych badań z użyciem pola magnetycznego należy pamiętać o usunięciu wszystkich, najmniejszych nawet elementów metalowych, które mogą powodować komplikacje. Szczególnie niebezpieczne mogą być opiłki metalu w oku, a więc w przypadku podejrzenia takiego problemu medycznego, z badania będziemy musieli zrezygnować.
Z pewnością jest to badanie, które warto wykonać w przypadku, gdy pojawiają się wskazania do tego. Badanie rezonansem głowy uwidacznia wiele struktur, a także wskazuje na schorzenia, których diagnozowanie nie będzie możliwe innymi obecnie dostępnymi metodami.