Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Poradnia ortopedyczna – jakie badania wykonuje?

​Do poradni specjalistycznych zwykle udajemy się wtedy, gdy zdiagnozowane zostanie u nas schorzenie, które wymaga specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Wbrew obiegowym opiniom do poradni ortopedycznych nie trafiają jedynie osoby starsze i po wypadkach. To miejsce, w którym znaleźć może się dosłownie każdy z nas. Od opieki medycznej w tym miejscu zależeć będzie w przyszłości w zdecydowanym stopniu nasz komfort życia i to czy będziemy mieli odpowiedni komfort ruchowy.

Kto pracuje w poradniach ortopedycznych?

Oczywiście najważniejszym elementem całego personelu medycznego, który pracuje w takiej poradni ortopedycznej, są lekarze, którzy to decydują finalnie o efektach diagnostyki i nierzadko leczenia. Chirurg ortopeda czy też ortopeda dziecięcy to specjalizacje lekarskie, z którymi będziemy mieli do czynienia w takiej poradni specjalistycznej. Często w poradniach pracują również fizykoterapeuci oraz lekarze rehabilitanci. W ten sposób w jednym miejscu uzyskujemy kompleksową pomoc w kwestii narządów ruchu.

Czy poradnie ortopedyczne wykonują zabiegi?

Większość poradni w swojej ofercie ma szeroką ofertę zabiegową, choć na miejscu zazwyczaj wykonywane są mniejsze zabiegi, nie wymagające, chociażby hospitalizacji. Poradnia przyszpitalna lub w specjalistycznej klinice dysponuje znacznie szerszymi możliwościami w tym zakresie. Jeżeli jednak lekarz ortopeda stwierdzi, że konieczne będzie wykonanie zabiegu lub operacji w naszym przypadku, na pewno wystawi odpowiednie skierowanie i wspomoże nas w podejmowaniu dalszych kroków w kierunku wyleczenia.

Jakie badania możemy wykonać w poradniach ortopedycznych?

Wszystko oczywiście zależy finalnie od tego, jaki personel medyczny dana poradnia zatrudnia oraz jaki sprzęt diagnostyczny posiada. Większość nowoczesnych poradni tego typu na swoim wyposażeniu ma, chociażby urządzenia diagnostyki obrazowej (RTG / Rezonans / Tomografia) i wszystkie badania tego rodzaju mogą być wykonane na miejscu. W poradni ortopedycznej wykonamy zazwyczaj wszystkie badania, które wiążą się bezpośrednio z dziedziną ortopedii, czyli z naszym narządem ruchu. Ortopedia to zatem diagnostyka zaburzeń układu szkieletowego, stawów, więzadeł, ścięgien czy też mięśni. Ortopedia z tego względu jest jedną z najszerszych dziedzin medycyny i obejmuje swoim leczeniem często obszary ciała bardzo od siebie odległe. Pierwszym etapem leczenia ortopedycznego zawsze będzie wnikliwy wywiad, sprawdzenie ruchomości stawów, a następnie ortopeda zdecyduje o koniecznych badaniach dodatkowych. Te w zależności od schorzenia mogą być badaniami obrazowymi (RTG / TK) lub badania stawów jak artografia.

Do poradni ortopedycznej prywatnie czy na NFZ?

To dylemat, z którym przychodzi na co dzień mierzyć się wielu pacjentom. Przede wszystkim nie ma na niego jednoznacznej odpowiedzi. W wielu przypadkach terminy, które zostaną nam zaproponowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą się jednak okazać dość odległe i w związku z tym pozostanie nam skorzystanie z prywatnych poradni. Oczywiście w przypadku mniejszych dolegliwości, czas oczekiwania zwykle nie stanowi dla pacjenta dużego problemu, ale są takie problemy zdrowotne, z którymi czekać nie powinniśmy i wtedy właśnie zostajemy skazani na skorzystanie z prywatnej służby zdrowia. Jej standard stoi jednak na doskonałym poziomie, dzięki czemu zyskamy na jakości i solidności diagnostyki w niektórych przypadkach. Bardzo często zdarza się również, że ortopeda leczący w ramach Funduszu Zdrowia posiada również prywatną praktykę lekarską. Dzięki temu jednocześnie oszczędzając, zachowujemy ciągłość leczenia, zapisując się na oba rodzaje wizyt.