Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Ortopeda dziecięcy – czym się zajmuje?

​Problemy ortopedyczne zwykle kojarzymy przede wszystkim z chorobami wieku starszego. Często jednak również małe dzieci mają problemy tego rodzaju i w takim przypadku także wskazane będą diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasami także uda się nam zawczasu zapobiec wielu poważniejszym problemom, z którymi nasze dziecko borykałoby się w późniejszym wieku. Warto zatem być wyczulonym na wszelakie problemy ortopedyczne, które wykazuje nasze dziecko. Nie bagatelizujmy ich bez względu na wiek dziecka.

Poradnia ortopedyczna dla dzieci – jak działa?

Zasada działania dziecięcej poradni ortopedycznej jest zasadniczo podobna do tego, jak działa poradnia dla osób dorosłych. Ortopeda dziecięcy wykonuje wszystkie badania fizykalne takie jak sprawdzenie ruchomości stawów, badania wad postawy oraz w razie konieczności zleca również badania diagnostyki obrazowej. Poradnia ortopedyczna dla dzieci to fachowa pomoc, diagnostyka i w razie konieczności również stosowne operacje. Zadaniem ortopedy dziecięcego jest również takie poprowadzenie pełnego leczenia, by uniknąć w przyszłości nawrotu choroby.

Popularne schorzenia ortopedyczne u dzieci

Ortopedia dziecięca zajmuje się zarówno diagnostyką jak i leczeniem schorzeń narządu ruchu u dzieci. Do ortopedy dzieci trafiają najczęściej po urazach lub z wadami wrodzonymi i nabytymi. Najczęstsze schorzenia, z którymi dzieci trafiają do ortopedy to dysplazja stawów biodrowych oraz wady postawy, które zostały nabyte w trakcie rozwoju. To przede wszystkim różnego rodzaju skrzywienie kręgosłupa oraz koślawość kolana. Częstym problemem jest również zapalenie stawów, które przytrafia się coraz młodszym pacjentom.

Wizyta u ortopedy: wady postawy u dzieci

Jednym z najczęstszych problemów u dzieci są rozmaite skrzywienia kręgosłupa i inne wady postawy, które następnie determinują wiele kolejnych schorzeń. Dlatego właśnie ich wyleczenie i zapobieganie ich powstawaniu jest tak ważne u najmłodszych dzieci. Popularne wady postawy to kifoza, lordoza i skolioza, z którymi większość dzieci właśnie do ortopedy trafia. Tego rodzaju nienaturalne skrzywienia kręgosłupa w dalszej konsekwencji mogą powodować wiele sporych problemów zdrowotnych w przyszłości. Takie skrzywienia kręgosłupa zazwyczaj manifestują się bólem w okolicy kręgosłupa, problemami z chodzeniem, bieganiem, uprawianiem sportu czy też inną aktywnością fizyczną.

Wizyta u ortopedy: bóle stawów u dzieci

Innym dużym kłopotem, który dla dzieci jest niezwykle przykry, są bóle stawów. Bóle takie mogą sparaliżować rozwój dziecka, ale także odebrać mu niesamowicie wiele radości z codziennego życia i rozwoju. Dlatego tak istotne jest szybkie diagnozowanie tego typu schorzeń i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia. Często potrzebny jest w tym celu rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy też inne badania obrazowe. Bóle stawów często wynikają z przebytego urazu u dziecka, ale mogą być również objawem choroby zapalnej, która toczy się w stawach, a także innych chorób, które na pierwszy rzut oka mogą nie być związane z układem ruchu.

Badania dzieci u ortopedy dziecięcego powinny być wykonane niezwłocznie, gdy tylko zauważymy pewne wady postawy u dziecka czy też manifestujące się choroby. Wizyty u ortopedy dziecięcego można odbyć zarówno prywatnie jak również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.