Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

ABC windsurfingu: kontuzje ortopedyczne

Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną na dobre zagościła w Polsce. Świadomość korzystnego wpływu sportu na nasze życie jest coraz większa. Dbanie o kondycję daje organizmowi całą masę korzyści. Dzięki ćwiczeniom możemy wymodelować sylwetkę, zredukować stres, poprawić samopoczucie, zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową, wyregulować gospodarkę cholesterolu w organizmie, a nawet uniknąć przedwczesnej śmierci. Najczęściej wybieranymi dyscyplinami są w Polsce siłownia, bieganie i kolarstwo. W ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się również sportami wodnymi, zwłaszcza tymi dostarczającymi dużej dawki adrenaliny. Jedną z takich dyscyplin jest windsurfing. Ryzyko wystąpienia urazów ortopedycznych w żeglarstwie deskowym nie jest duże. Nie znaczy to jednak, że windsurferzy nie są narażeni na kontuzje. Które z nich są najbardziej powszechne?

Kontuzje w windsurfingu – komu przydarzają się najczęściej?

Do uprawiania windsurfingu potrzebna jest deska i połączony z nią pędnik żaglowy. Sport polega na żeglowaniu po falach dzięki napędzanemu wiatrem żaglowi. Dyscyplina ma wiele odmian, wśród których najpopularniejsze są Freestyle, Freeride, Formuła, Slalom, Speed, Super X i Wave. Pierwsze kroki w tym fascynującym sporcie mogą być trudne, dlatego najlepiej zaczynać pod kierunkiem doświadczonego instruktora. Jeśli będziemy trzymać się jego wskazówek i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa grożą nam co najwyżej drobne kontuzje. Największe ryzyko urazów ortopedycznych dotyczy osób zaniedbujących rozgrzewkę i niedostosowujących swoich umiejętności do aktualnie panujących warunków. Aby nie zrobić sobie krzywdy, pamiętajmy, by żeglować tylko na strzeżonych plażach i stosować się do umieszczonych na nich znaków. Przed wejściem do wody koniecznie sprawdźmy stan deski i liny łączącej deskę z pędnikiem. Aby uniknąć ryzyka wychłodzenia w przypadku ewentualnego upadku do wody, najlepiej surfować w specjalnej odzieży nieprzepuszczającej zimna

Jakie kontuzje mogą przytrafić się windsurferowi?

Osoby uprawiające windsurfing narażone są przede wszystkim na trzy typy urazów. Pierwszym z nich są stłuczenia i siniaki w wyniku uderzenia o sprzęt. Takie obrażenia zwykle są niegroźne – chyba że dotyczą głowy i szyi. Popularnym urazem windsurferów są kontuzje stawów – szczególnie kolan, barków i stawów skokowych. Powstają one najczęściej na skutek przeciążenia występującego w chwili lądowania. Częścią ciała windsurfera narażoną na kontuzje są także biodra. Podczas upadku do wody mogą powstać bolesne stłuczenia i zadrapania. Zdecydowanie najpoważniejszym zagrożeniem związanym ze środowiskiem wodnym jest jednak ryzyko utonięcia, dlatego osoby uprawiające żeglarstwo deskowe powinny obowiązkowo opanować dobre umiejętności pływackie.

Leczenie kontuzji windsurferów: ortopedia sportowa

Ponieważ każda, nawet najdrobniejsza kontuzja może przerodzić się w coś poważniejszego, nigdy nie powinniśmy jej zaniedbywać. Dlatego gdy doznamy urazu, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem ortopedą. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy ortopedę specjalizującego się w medycynie sportowej. Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem osób aktywnych ruchowo. Lekarz wykona podstawowe badania, a gdy będzie to konieczne, skieruje nas na rehabilitację. Ortopedzi sportowi pracują z profesjonalnymi zawodnikami, jak i osobami uprawiającymi sport rekreacyjnie.