Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Fala uderzeniowa – czy warto z niej skorzystać?

​Fala uderzeniowa to stosunkowo nowy wynalazek w medycynie, który jednak rewolucjonizuje wiele jej dziedzin. Początkowo stosowano ją do rozbijania kamieni nerkowych, ale gdy okazało się, że poprawia ona również stan okolicznych mięśni czy stawów, szybko zorientowano się, że zabieg ten może być o wiele szerszej wykorzystywany. Jeszcze kilka lat temu fala uderzeniowa kojarzona była głównie z leczeniem sportowców po urazach. Dzisiaj spektrum jej zastosowania jest znacznie szersze. To nie tylko fizjoterapia i wspomaganie leczenia ortopedycznego, ale nawet medycyna estetyczna, gdzie pomaga w zwalczaniu cellulitu.

Jak działa fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa pozaustrojowa (ESWT) to fala, która wytworzona zostaje pod ciśnieniem w specjalnie przeznaczonym do tego celu urządzeniu, a następnie przy pomocy impulsów aplikowana jest pacjentowi specjalną głowicą w miejsca, które wymagają leczenia. Aparatura do tego typu zabiegów jest niezwykle precyzyjna, a zogniskowana fala trafia przede wszystkim w tkanki zmienione chorobowo, praktycznie nie mając żadnego większego wpływu na wszystkie znajdujące się dookoła. Fala uderzeniowa zauważalnie zmniejsza dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, a więc jest nieocenionym wsparciem w przypadku wielu chorób natury ortopedycznej.

Fala ESWT bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm w komórkach, a także leczy stany zapalne.

Wysoka i przede wszystkim udowodniona naukowo skuteczność mechanizmu działania fali uderzeniowej zachęciły lekarzy do częstego kierowania na ten właśnie zabieg. Zdarza się również, że przeprowadzona seria zabiegów jest w stanie na tyle podleczyć nasz problem zdrowotny, że operacja może zostać przesunięta w czasie lub czasami nawet całkowicie zaniechana może być konieczność inwazyjnego leczenia. Bardzo często na tego typu zabieg skieruje nas poradnia ortopedyczna lub nasz chirurg ortopeda, którzy prowadzą leczenie. Liczba wskazań jest bardzo duża.

Gdzie można skorzystać z zabiegu fali uderzeniowej?

Aparatura do wykonania zabiegu fali uderzeniowej znajduje się w wielu placówkach medycznych, przede wszystkim zajmujących się ortopedią i fizjoterapią. Urządzenia takie pojawiają się również w szpitalach i klinikach specjalistycznych.

Jakie schorzenia możemy wyleczyć przy pomocy fali uderzeniowej?

To przede wszystkim metoda, która pozwoli na pozbycie się problemów w układzie kostno-stawowym takich jak: bolesność mięśni, zapalenia więzadeł i przyczepów, bóle przyczepów ścięgien, bolesność pourazowa kończyn, kontuzje sportowe (np. kolano biegacza), zapalenie przyczepów mięśniowych, dolegliwości ścięgna Achillesa.
Fala uderzeniowa działa w bardzo wielkiej liczbie schorzeń i wymieniona lista nie jest ostateczna. Finalnie lekarz ortopeda z pewnością wskaże konieczność i ewentualną częstotliwość korzystania z fali uderzeniowej.

Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej zwykle są w seriach zabiegów (zazwyczaj około sześciokrotnie). W zależności od rodzaju i miejsca schorzenia zabieg ten trwa do kilku minut czasu. Terapia, by była skuteczna, powinna być wykonywana regularnie raz lub dwa razy w tygodniu. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy borykają się przede wszystkim z dolegliwościami bólowymi