Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Metody leczenia dyskopatii lędźwiowej

​Choroby kręgosłupa są dziś niestety codziennością w krajach rozwiniętych. Przede wszystkim niezdrowy styl życia, często nadmierna ilość czasu spędzone w pozycji siedzącej, za mało aktywności fizycznej lub przesadna aktywność fizyczna, jak na przykład dźwiganie zbyt dużych obciążeń powodują problemy z kręgosłupem. Do jednych z popularniejszych schorzeń należy w tym wypadku dyskopatia lędźwiowa. To właśnie choroba powszechnie kojarzona z siedzącym trybem życia i idącymi za tym przeciążeniami. Bez wątpienia problemy z bólem kręgosłupa pozbawiają nas sporej części radości życia i sprawiają, że musimy unikać wielu aktywności, a często pozorne proste czynności są dla nas nie lada wyzwaniem. Leczenie kręgosłupa oczywiście dziś zmieniły się na lepsze i wiele zabiegów wykonywanych jest w nowoczesny, mniej inwazyjny sposób niż dawniej.

Czym jest dyskopatia lędźwiowa?

Na dyskopatię chorują przede wszystkim pacjenci pomiędzy 30, a 55 rokiem życia. Choroba ta polega na uwypukleniu jądra miażdżystego. Takie schorzenia w obrębie krążka międzykręgowego bardzo często jest w początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Innym określeniem dyskopatii jest przepuklina jądra miażdżystego. Uwypuklenie jądra miażdżystego w tej sytuacji powoduje ucisk na korzenie nerwowe rdzenia kręgowego. To z kolei powoduje podrażnienie oraz wywołuje bardzo silny ból. Dolegliwości bólowe zgłaszane przez pacjentów najczęściej opisywane są jako nagły, ostry, przewlekły ból, który wyłącza pacjenta z codziennych aktywności. Co bardzo istotne ból ten często promieniuje do jednej lub obu kończyn. Dolegliwość taką nazywamy rwą kulszową.

Dyskopatia lędźwiowa - przede wszystkim diagnostyka

Aby leczenie było skuteczne, należy przede wszystkim postawić właściwą diagnozę. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia oraz rozmiarów wypukliny. Czasami zdarza się również, że fragmenty dysku wpadają do kanału kręgowego. To właśnie od stopnia zaawansowania choroby zależy wybór późniejszego leczenia. Ważniejszych przypadkach wystarcza leczenie zachowawcze. W momencie kiedy sytuacja staje się bardziej skomplikowana, konieczne okazuje się być zabieg operacyjny. Podstawą diagnostyki są badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa, RTG kręgosłupa i rezonans magnetyczny.

Leczenie kręgosłupa jest bardzo skomplikowane i mimo posiadania dziś znacznie nowocześniejszych narzędzi do tego, nadal jest obarczone pewnym ryzykiem. Dlatego pacjenci niechętnie podchodzą do wizji operacji w okolicy kręgosłupa, ale niestety w wielu przypadkach tylko takie zabiegi są w stanie przywrócić sprawność osobom, które borykają się z dolegliwościami takimi jak dyskopatia.

Zapobiegaj dyskopatii lędźwiowej, zamiast ją leczyć

Kogo dotyczy dyskopatia lędźwiowa? Oczywiście uznać możemy ją jako chorobę cywilizacyjną i w takiej sytuacji dotyczy przede wszystkim ludzi prowadzących siedzący tryb życia i uprawiających niewłaściwie aktywności fizyczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie temu schorzeniu, aniżeli późniejsza bardzo trudna walka z nim. Przede wszystkim dużo ruchu, odpowiedniej aktywności dobranej pod nasze możliwości, a także ograniczenie siedzenia będą zmniejszały ryzyko tego rodzaju problemów z kręgosłupem.