Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

Kitesurfing: kontuzje i urazy

Miłośnicy sportów wodnych już zacierają ręce na myśl o zbliżających się wakacjach. Miesiące letnie to najlepszy czas na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W poszukiwaniu idealnej dyscypliny dla siebie nie wahamy się testować wielu oryginalnych propozycji. Oprócz klasycznego żeglarstwa możemy spróbować swoich sił w wakeboardingu, windsurfingu czy kitesurfingu. Wszystkie z nich są uznawane za raczej bezpieczne – co nie oznacza, że ich amatorom nie mogą przytrafić się kontuzje. Jedną z dyscyplin cieszących się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem jest kitesurfing. To fantastyczny sport, który można uprawiać całą rodziną. Jakie kontuzje ortopedyczne są najpowszechniejsze u kitesurferów?

Co to jest kitesurfing?

KItesurfing jest sportem wodnym polegającym na ślizganiu się po wodzie na desce lub specjalnym hydroskrzydle wyposażonym w latawiec. Do sterowania służy tak zwany bar, czyli drążek z cienkimi linami przymocowany do czaszy latawca. Dyscyplinę można uprawiać na różnych akwenach, zarówno słono-, jak i słodkowodnych. Najważniejszymi warunkami, jakie muszą być spełnione do surfowania z latawcem, są: duża przestrzeń na lądzie do startu i lądowania, płytka woda, brak przeszkód po drodze, piaszczyste dno i wiatr w granicach 15-25 węzłów.

Na jakie kontuzje narażeni są kitesurferzy?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kitesurfingiem, powinniśmy przede wszystkim uważać na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Może do nich dojść np. na skutek zbyt intensywnego wysiłku czy błędów technicznych. Dlatego na początek nie spędzajmy całego dnia na wodzie i nie przeceniajmy swoich umiejętności. Zbytnia brawura na desce może skończyć się o wiele poważniejszym urazem niż kilka siniaków. Najczęstszą przyczyną kontuzji jest wchodzenie do wody bez odpowiedniej rozgrzewki, zaniedbywanie zasad bezpieczeństwa oraz zwykła utrata uwagi. Większość kontuzji u kitesufrerów stanowią drobne urazy. Jednak w miarę możliwości ich także powinniśmy unikać, ponieważ mogą się przerodzić w poważniejszy problem. Wśród najczęstszych kontuzji miłośników tej dyscypliny znajdują się urazy stawów. Na uszkodzenia najbardziej narażone są kolana, barki i stawy skokowe. Przyczyną jest zwykle przeciążenie, do którego dochodzi podczas lądowania. Kolejną częścią ciała, która może ulec kontuzji, są biodra. Do ich uszkodzenia może dojść na skutek upadku, kiedy to zachodzi ryzyko stłuczenia i zadrapania w kontakcie ze sprzętem sportowym. Częstymi urazami są także skręcenia i zwichnięcia kostki podczas zeskakiwania z deski do płytkiej wody. Najgroźniejsze bywają urazy głowy – w ich przypadku najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku doznania urazu podczas kitesurfingu?

Jeśli doznaliśmy jakiegokolwiek urazu na wodzie, należy niezwłocznie przerwać surfowanie. Ponieważ ostateczną diagnozę naszej dolegliwości może postawić wyłącznie lekarz, warto jak najszybciej udać się do ortopedy. Konsultacje w zakresie medycyny sportowej oferują najlepsze kliniki w Polsce. Z usług profesjonalnych pracowni diagnostyki obrazowej korzystają zarówno osoby uprawiające sport rekreacyjnie, jak i zawodowcy. Specjaliści z dziedziny ortopedii zapewniają natychmiastową pomoc oraz kompleksową opiekę rehabilitacyjną. Lekarz ustala plan leczenia na podstawie przeprowadzonych badań. Zwykle do postawienia diagnozy wystarczy RTG lub USG, w niektórych przypadkach diagnostykę rozszerza się o badania dodatkowe (np. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny).