Najnowsze artykuły

Nowoczesne leczenie kontuzji sportowych

​Kontuzje to w oczach sportowca najgorsze co może się przydarzyć. Medycyna sportowa zmienia się jednak na naszych oczach i schorzenia, które jeszcze...

Czytaj Więcej

RTG – badanie, które warto wykonywać

​Rentgen to badanie, które wynalezione zostało na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazek ten zmienił bardzo wiele w samej diagnostyce medycznej. Dzięki promieniowaniu X rozpoczęła się nowa era medycyny. Wynalezienie tego nowego promieniowania przyrównywane jest do innych gigantycznych przełomów w medycynie, takich jak, chociażby rozpoczęcie stosowania narkozy.

Oczywiście pierwsze aparaty rentgenowskie działały na gigantycznych w porównaniu z dzisiejszą technologią dawkach promieniowania X. Dawki takie nie da się ukryć, że nie należały do bezpiecznych. Oczywiście ówczesna wiedza nie była w stanie jeszcze przewidzieć odpowiednio negatywnych skutków stosowania tak dużych dawek promieniowania. Można jednak uznać, że ówczesne zdjęcia rentgenowskie narażały pacjentów, a przy okazji personel medyczny na bardzo duże ryzyko.

Rentgen dziś – powszechnie dostępny

RTG dzisiaj jest jednym z powszechniejszych badań, jakie tylko możemy wykonać. U lekarzy większości specjalizacji w jakimś zakresie promieniowanie X jest chętnie wykorzystywane do podstawowej diagnostyki. W przypadku RTG obciążenia promieniowaniem zmalały do granic możliwości i dziś wykorzystanie aparatury rentgenowskiej niemalże nie obciąża naszego organizmu żadnym ryzykiem. Nawet regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich na przykład zębów nie powoduje żadnego większego ryzyka. Używane w nowoczesnych aparaturach dawki są znacznie mniejsze od promieniowania, które przyjmujemy na co dzień z kosmosu. Stanowczo zatem należy powiedzieć, że korzystanie z RTG jest bezpieczne, a korzyści z uzyskanych wyników przewyższają zdecydowanie ewentualne ryzyko.

Rentgen przyszłości – jak będzie działać?

Diagnostyka obrazowa oczywiście rozwija się bardzo dynamicznie i dzisiejsza aparatura również z każdą dekadą przeobraża się w urządzenia jeszcze nowocześniejsze. Promieniowanie X jest wykorzystywane w znacznie mniejszych dawkach. Przyszłość przyniesie oczywiście kolejne zmiany. Wydaje się, że w tej postaci RTG zostanie z nami jeszcze na kolejne setki lat. Prostota działania i niezawodne diagnozowanie wielu schorzeń sprawia, że rentgen nadal będzie wykorzystywany powszechnie. Oczywiście pojawiają się również takie badanie jak PET, które wykorzystują również dodatkowe mechanizmy i procesy fizyczne i chemiczne, pozwalające na jeszcze lepsze, trójwymiarowe obrazowanie naszego ciała.

Diagnostyka obrazowa RTG wykorzystywana jest bardzo powszechnie w stomatologii i to właśnie w gabinetach stomatologicznych mamy zwykle styczność z promieniowaniem rentgenowskim. Inne popularne badania rentgenowskie to prześwietlenia płuc, jamy brzusznej, zatok, głowy, układu kostno-stawowego zwłaszcza w podejrzeniu złamań. To jedno z tych badań, z którym styczność ma praktycznie każdy człowiek w swoim życiu.
Tak powszechny dostęp urządzeń rentgenowskich na świecie przyczynił się do znacznej poprawy jakości medycyny. Szczególnie w biedniejszych krajach dzięki powszechniejszemu stosowaniu RTG zwiększyła się przeżywalność w wielu chorobach i prędkość diagnozowania wielu chorób. Dzięki temu prostemu urządzeniu można uniknąć rozwoju bardzo wielu chorób i poradzić sobie z nimi na wczesnym etapie.